Strona startowa  
10.12.2016.
wez_paragon_2016.gif
 
Ogłoszenie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
Redaktor: Redaktor Serwisu   
05.12.2016.
  • KAS połączy Służbę Celną, administrację podatkową i urzędy kontroli skarbowej w jedną strukturę.
  • Będzie mniej kontroli, a KAS poprawi obsługę podatników.
  • Pozwoli to na usprawnienie działania aparatu podatkowego i zwiększenie bezpieczeństwa finansowego państwa.

W związku z ogłoszeniem ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, informujemy, że z dniem 2 grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Krakowie przekształciła się w Izbę Administracji Skarbowej w Krakowie. Tym samym nastąpiła zmiana nazwy jednostki administracji publicznej, z dotychczasowej „Izba Skarbowa w Krakowie” na „Izba Administracji Skarbowej w Krakowie”. Jednocześnie wskazujemy, że do dnia 1 marca 2017 r. organem w sprawach podatkowych, egzekucyjnych i administracyjnych nadal pozostaje Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zarządzający Izbą Administracji Skarbowej w Krakowie”.

Jednym z założeń Krajowej Administracji Skarbowej jest usprawnienie działania służb odpowiedzialnych za pobór danin. Tym samym chcemy ułatwić - a nie ograniczyć - podatnikom dostęp do urzędów – podkreśla wiceminister finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś. Przy tworzeniu KAS niezbędne jest zapewnienie sprawności działań kontrolnych oraz ułatwienie przestrzegania prawa podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych – dodaje. Prezydent podpisał ustawę o powstaniu Krajowej Administracji Skarbowej 1 grudnia br. Reforma ma wejść w życie 1 marca 2017 r.

Korzyści dla podatników i budżetu państwa
Reforma zapewni klientom KAS łatwy dostęp do urzędów, która mają się stać nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla podatników. Będą mogli oni liczyć na obecną siatkę urzędów odpowiedzialnych za pobór podatków oraz oddziałów celnych obsługujących przedsiębiorców. Dziś mamy rozproszenie struktur, czas więc na reformę skarbową, a co za tym idzie uproszczenie obsługi klienta, stworzenie bardziej przejrzystych i lepiej zorganizowanych służb. Skorzysta na tym nie tylko budżet, ale także przedsiębiorcy - tłumaczy Marian Banaś. Decyzje o konkretnym wykorzystaniu budynków resortu będą podejmowane racjonalnie, biorąc pod uwagę zarówno dobro podatników, pracowników, jak i potrzeby związane z powołaniem KAS.

Pracownicy atutem KAS
Planujemy maksymalne wykorzystanie wiedzy i umiejętności zatrudnionych dzisiaj pracowników i funkcjonariuszy trzech łączonych administracji. Chcemy wykorzystywać zarówno ich doświadczenie jak i posiadane kompetencje – mówi wiceminister Marian Banaś. Planowana siatka wynagrodzeń zakłada ich wzrost, zwłaszcza w przypadku pracowników, którzy obecnie zarabiają najmniej. Konsolidacja daje zatrudnionym dziś pracownikom oraz funkcjonariuszom nowe możliwości szkoleń oraz rozwoju zawodowego a to w konsekwencji przełoży się na jakość obsługi podatników.

Większe bezpieczeństwo finansowe państwa
Skonsolidowanie działań Służby Celnej, administracji podatkowej i urzędów kontroli skarbowej pozwoli na uszczelnianie systemu podatkowego i wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego państwa. Kontroli będzie mniej, a KAS skupi się na kontrolach skutecznych, przeprowadzanych tam, gdzie występują nieprawidłowości. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym), umożliwi sprawne przygotowanie i przeprowadzenie kontroli. Zostaną tu wykorzystane wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy – obecnych pracowników kontroli skarbowej i celnej. Powstanie jedna baza danych, zsynchronizowana z centralnym rejestrem faktur i Jednolitym Plikiem Kontrolnym, łącząca informacje pochodzące z banków, z tymi z urzędów skarbowych i urzędów celnych oraz z rejestru KRS - dodaje wiceminister Banaś.

1.Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. poz.1947) (link otwiera nowe okno w innym serwisie).
2.Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. poz.1948) (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

 

 
Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej podpisana
Redaktor: Administrator   
02.12.2016.

W dniu 1 grudnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisy wprowadzające. Ustawa łączy urzędy i izby skarbowe, urzędy i izby celne oraz urzędy kontroli skarbowej w jedną służbę celno-podatkową. Przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej wejdą w życie 1 marca 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej. Zapewniać będzie także obsługę i wsparcie podatnika, płatnika i przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych. Krajowa Administracja Skarbowa będzie podporządkowana Ministrowi Rozwoju i Finansów, a jej Szefem będzie wiceminister właściwy do spraw finansów publicznych.

Celem wprowadzonych przepisów jest zbudowanie instytucji prostej i przejrzystej, działającej skutecznie, zarówno w zakresie obsługi obywatela, jak też stania na straży przestrzegania przepisów prawa. Połączone służby będą odpowiadały na potrzeby klientów i w ten sposób zasłużą na pozytywny wizerunek w oczach opinii publicznej. Jednolita i silna administracja skarbowa będzie również efektywna i skuteczna w zakresie zwiększenia dochodów budżetowych. Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej jest gwarantem wzmocnienia jakości i skuteczności działań kontrolnych w obszarach nieprawidłowości oraz zmniejszenia uciążliwości w funkcjonowaniu rzetelnych i uczciwych podatników.

Aktualnie administrację podatkową, celną i skarbową w województwie tworzą urzędy skarbowe, urzędy celne i urzędy kontroli skarbowej oraz izby skarbowe i celne. Po reformie będą je tworzyć urzędy skarbowe i jeden urząd celno-skarbowy nad którymi nadzór będzie sprawować jedna izba administracji skarbowej. Zadaniem urzędów skarbowych, tak jak dotychczas, będzie w szczególności pobór podatków od uczciwe działających podatników. Urzędy celno-skarbowe z kolei będą się zajmowały wymiarem należności celnych i podatkowych w związku z przywozem i wywozem towarów, realizacją kontroli celno-skarbowej, a także ściganiem sprawców przestępstw skarbowych. Do zadań izby administracji skarbowej należeć będzie m. in. nadzór nad działalnością urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych, rozstrzyganie w drugiej instancji w sprawach określonych w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.

Dostęp do urzędów nie będzie utrudniony. Obecna siatka urzędów skarbowych pozostanie na tę chwilę bez zmian.

 
Wyższa kwota wolna wsparciem dla wielu Polaków
Redaktor: Rzecznik Prasowy   
02.12.2016.
  • Na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku zyska ponad 3 miliony Polaków.
  • Wśród nich będą pracownicy, renciści, emeryci i studenci.
  • Podajemy przykłady podatników, którzy skorzystają na zmianach.

Podwyższenie kwoty wolnej dla płatników podatek PIT oznacza realne wsparcie dla wielu osób o niższych dochodach, a dochody na poziomie minimum egzystencji w ogóle nie będą opodatkowane. Według projektu kwota wolna wyniesie 6600 zł rocznie. Szacuje się, że ze zmian skorzysta ponad 3 miliony polskich podatników.

Czytaj całość w komunikacie Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

 
Centralizacja rozliczeń podatku VAT jednostek samorządu terytorialnego
Redaktor: Redaktor Serwisu   
28.11.2016.

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało broszurę przybliżającą zagadnienia związane z centralizacją rozliczeń podatku VAT przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zachęcamy do lektury.

Broszurę można pobrać tutaj (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

 
Narodowa Loteria Paragonowa. Rejestruj swoje paragony przez aplikację
Redaktor: Redaktor Serwisu   
23.11.2016.

Już od dzisiaj, tj. 23 listopada 2016 r., każdy uczestnik Narodowej Loterii Paragonowej może zarejestrować swoje paragony fiskalne za pomocą specjalnej aplikacji, która umożliwia oddawanie zgłoszeń bez wpisywania ręcznie danych z dowodów zakupu towarów i usług. Będzie ona dostępna dla dwóch najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych Android i iOS. Z najszybszego i najłatwiejszego sposobu rejestracji paragonów będzie można korzystać do końca przyjmowania zgłoszeń w loterii, czyli do 31 marca 2017 r.

Zalety aplikacji mobilnej
Aplikacja to nowoczesne narzędzie, które ułatwi oddawanie zgłoszeń do akcji edukacyjnej Ministerstwa Finansów. Nie wymaga ręcznego wypełniania danych z paragonu, ponieważ automatycznie sczytuje z niego takie dane jak numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika, który wystawił paragon, numer kasy fiskalnej, datę oraz kwotę. Umożliwia również wpisanie i zapamiętanie adresu e-mail i numeru telefonu uczestnika, co powoduje przepisanie tych danych do formularza zgłoszeniowego loterii. Narzędzie nie zbiera danych ani zdjęć paragonów.

Gdzie znajdziesz aplikację
Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play w systemie operacyjnym Android i z Appstore dla systemu iOS. Ikoną aplikacji jest logo loterii. Link do pobrania jest dostępny również na stronie Narodowej Loterii Paragonowej(link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Zachęcamy do instalowania aplikacji i jeszcze łatwiejszego oddawania zgłoszeń do loterii. Cenne nagrody czekają.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

 
Uwaga na fałszywe e-maile o ukrywaniu dochodów
Redaktor: Redaktor Serwisu   
09.11.2016.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o „ukrywaniu dochodów". Wiadomość nie pochodzi z Ministerstwa Finansów.

Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika. Załącznik zawiera złośliwy kod.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!

Oto przykładowa treść fałszywej wiadomości dotyczącej "ukrywania dochodów":

     Dzień dobry,

W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.

Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile. Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.

Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 01.08.2816 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym.

W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL09579261" i osobisty kod.

Ministerstwo Finansów ul. Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

 
Taksówki i sprzedaż paliw - nowe branże premiowane w loterii
Redaktor: Redaktor Serwisu   
03.10.2016.

Już w ostatnim kwartale 2016 r. każdy, kto zarejestruje paragon fiskalny od taksówkarza na stronie Narodowej Loterii Paragonowej, będzie mieć szansę na wygranie Opla Insignii. Natomiast od stycznia do marca 2017 r. nagrodę specjalną będzie można wygrać w zamian za paragon za tankowanie na stacjach paliw. Dzięki przedłużeniu loterii o 6 miesięcy premiujemy branie i wydawanie dowodów zakupu w kolejnych dwóch popularnych branżach.

Nowymi branżami premiowanymi w Narodowej Loterii Paragonowej będą „działalność taksówek osobowych" (IV kw. 2016 r.) oraz „sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw" (I kw. 2017 r.). To wynik przedłużenia naszej akcji edukacyjnej o pół roku, do 31 marca 2017 r.

Dodatkowe 6 miesięcy to efekt entuzjazmu Polaków dla kampanii, w której zarejestrowali już prawie 110 milionów paragonów fiskalnych (stan na 27.09.16) i odebrali dziesiątki cennych nagród. Obok nagród głównych ­(Opli Astra) i sprzętu elektronicznego co 3 miesiące losujemy nagrody dodatkowe, czyli Ople Insignie, za paragony zgłoszone w tzw. branżach specjalnych. Wybieramy je, kierując się ich popularnością w społeczeństwie, a także obowiązkiem stosowania w nich kas fiskalnych. Dlatego dotychczas promowaliśmy m.in. fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne czy konserwację i naprawę samochodów osobowych oraz sprzedaż detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Jeszcze do końca września można rejestrować paragony za restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz przygotowanie i podawanie napojów.

***        ***        ***

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, w której chcemy zwiększyć liczbę prawidłowych dowodów zakupu w obiegu handlowym, a w efekcie doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy i uszczelnienia systemu podatkowego.

W loterii może wziąć udział każdy paragon fiskalny wystawiony na kwotę minimum 10 zł. Uczestnikami loterii mogą być osoby, które ukończyły 18 lat i zarejestrują paragon na www.loteriaparagonowa.gov.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

 
Targi Pracy i Przedsiębiorczości z udziałem Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
Redaktor: Redaktor Serwisu   
03.10.2016.

Przedstawiciele Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta podczas Targów Pracy W dniu 27 września 2016 roku w TAURON Arenie Kraków po raz czwarty odbyły się Targi Pracy i Przedsiębiorczości "Świadomie do celu". Na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrekcji Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, małopolską Administrację Podatkową reprezentowali przedstawiciele Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta - Pan Naczelnik Dariusz Gryglik oraz Pani Ewa Olech i Pan Krzysztof Hyjek.

Targi Pracy i Przedsiębiorczości skierowane są do osób, które poszukują zatrudnienia i zastanawiają się nad zmianą dotychczasowej pracy. W Targach wzięło udział ponad 80 wystawców reprezentujących głównie lokalny rynek pracy. W tym roku po raz pierwszy została utworzona specjalna strefa przedsiębiorcy, w której eksperci Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowej Inspekcji Pracy udzielali porad wszystkim zainteresowanym pracodawcom i przedsiębiorcom.

Eksperci z Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta udzielali pomocy i informacji wszystkim uczestnikom Targów, którzy planują założenie własnej działalności gospodarczej, a także osobom posiadającym już własne firmy, ale potrzebującym wsparcia merytorycznego.

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 8 z 145