Strona startowa  
21.02.2017.

 
Realizacja Programu e-Podatki a zmiany w polskiej administracji podatkowej Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Rzecznik Prasowy   
02.12.2013.

Nowe usługi dla podatników i związane z nimi korzyści oraz stan realizacji programu e-Podatki to główne tematy spotkania Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tomasza Sokolnickiego z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców i innych podatników, które odbyło się 27 listopada 2013 r.  

Program e-Podatki, na który składają się realizowane przez Ministerstwo Finansów trzy projekty: e-Podatki, e-Deklaracje 2 i e-Rejestracja, to działania organizacyjne, legislacyjne i informatyczne zmierzające do transformacji polskiej administracji podatkowej i wyposażenia jej w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją. Dyrektor Sokolnicki przedstawił jego najważniejsze założenia, czyli zwiększenie skuteczności realizacji zadań publicznych, szczególnie dzięki poprawie ściągalności podatków oraz zapewnienie wysokiej jakości usług publicznych. Docelowo „e-Podatki" mają zmniejszyć koszty funkcjonowania systemu podatkowego tak po stronie administracji, jak i podatników oraz płatników do wielkości średniej dla państw OECD.

Najważniejsze przyszłe korzyści z wdrożenia Programu E-Podatki dla Podatników:

  • wstępne wypełnianie rocznych PIT-ów przez skarbówkę – koniec z poszukiwaniem PIT-ów otrzymanych od pracodawców i z kłopotliwym obliczaniem poszczególnych kwot – wdrożenie od 2015 roku;
  • likwidacja zaświadczeń o wysokości osiągniętych dochodów składanych do ośrodków pomocy społecznej - dane między tymi instytucjami będą wymieniane elektronicznie bez udziału podatnika;
  • utworzenie internetowego portalu podatnika - każdy będzie mógł sprawdzić stan własnych rozliczeń z fiskusem – wdrożenie od 2016 roku.

Dla przedsiębiorców istotne będą także:

  • dalsze uproszenie i przyspieszenie procesu rejestracji firm;
  • powszechne wdrożenie elektronicznych deklaracji PIT-11od 1 stycznia 2015 roku wszystkie firmy zatrudniające powyżej 5 osób będą miały obowiązek przesyłać deklaracje PIT-11 w formie elektronicznej (termin pozostaje bez zmian – do końca lutego). Dla małych firm pozostawiono możliwość składania papierowych PIT-11 jednak w terminie do 31 stycznia.

Zobacz też:

Do pobrania:


Zmieniony ( 02.10.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »